Saules apdegumu profilakse
Saules stari ir nepieciešami cilvēka veselīgai pastāvēšanai ik dienu – vitamīnu D, E, C, kā arī tauku, olbaltumvielu un mikroelementu uzņemšanai un izmantošanai. Saules staru iedarbībā organismā paaugstinās tā saukto "laimes hormonu" izstrāde. Tāpēc arī mums patīk sauļoties un baudīt siltos saules starus. Tomēr ir svarīgi atcerēties arī par to kaitīgo ietekmi uz ādu. Ultravioletā starojuma pārmērīgas intensitātes dēļ var rasties apdegumi. Ja Jūsu ķermenis ir bijis pārāk ilgi pakļauts saules staru iedarbībai, var rasties iekaisums un diskomforta sajūta. Smagākos gadījumos ilgtermiņā tas var veicināt ādas vēža rašanos un attīstību. Izvairīties no saules apdegumiem ir iespējams, ievērojot šos galvenos ieteikumus:
- centieties neuzturēties saulē no pikst. 11.00 līdz 15.00, kad saules intensitāte ir visaugstākā;
- nēsājiet cepuri, saulesbrilles un apģērbu, kas pasargā ķermeni no saules gaismas;
- lietojiet līdzekli ar augstu aizsargfaktoru (SPF), kas pasargās no saules apdegumiem.
Saules apdegumi bērniem
Bērnu āda ir jutīgāka nekā pieaugušajiem, tādēļ tā ir īpaši uzņēmīga pret saules apdegumiem. Daži padomi, kā bērniem izvairīties no saules apdegumiem:
- bērniem jāvalkā cepure, UV starus necaurlaidīgs apģērbs un saulesbrilles ar 100% aizsardzību pret UV stariem;
- ķermeņa atklātās vietas- seja, pleci, mugura, rokas un kājas – var pasargāt, uzklājot saules aizsarglīdzekli ar augstu aizsargfaktoru (SPF);
- lai bērna organismā saglabātos nepieciešamais šķidruma daudzums, bērnam jādzer ūdens;
- zīdaiņa āda ir īpaši jutīga, tādēļ izvairieties no ilgstošas uzturēšanās saulē un vienmēr lietojiet saules aizsarglīdzekli ar SPF 50.
Saules apdeguma simptomi
Saules apdegums var būt gan viegls, gan smags. Saules apdeguma pazīmes ir ādas apsārtums, diskomforta sajūta un ādas lobīšanās. Smagākos gadījumos var rasties tūska un veidoties čūlas, tāpēc ir svarīgi laikus pamanīt simptomus un rīkoties.
Nelielu apdegumu ārstēšana
Pat salīdzinoši nelielam apdegumam var būt nopietnas sekas, un ārstēšanās ilgums un efektivitāte ir atkarīga no tā, kā tiek sniegta pirmā palīdzība. Ja Jūs vai kāds no ģimenes locekļiem ir guvis apdegumu, rīkojieties ātri!
Nekavējoties apdegumu vietu dzesējiet zem vēsa (bet ne ledaina), tekoša ūdens vismaz 10 minūtes; Ja apdegums ir zem apģērba, nevelciet to nost, bet lejiet ūdeni uz tā;
- Dzesēšanas laikā novelciet lēnām apģērbu;
- Ja ir tulznas, nepārplēsiet tās. Tulznas pasargās no infekcijas rašanās.
- Ja apdegums ir lielāks par bērna plaukstu, noteikti vērsieties pēc palīdzības pie speciālista!
- Saules apdegumu gadījumā ir atļauts lietot atvēsinošas kompreses, krēmus, emulsijas. Neaizmirstiet lietot daudz šķidruma!
- Ja veidojas čūlas, nekavējoties vērsieties pēc palīdzības. Steidzama ārsta palīdzība ir nepieciešama gadījumos, kad saules apdegumam pievienojas drudzis ar augstu ķermeņa temperatūru.
Apdegumu un saules apdegumu ārstēšana ar Bepanthen®
Bepanthen® krēms veicina ādas dzīšanu un atjaunošanos pēc nelieliem saules un sadzīves apdegumiem.
Bepanthen® krēms
Bepanthen® krēms veicina bojātas un kairinātas ādas dzīšanu.
© 2023 Bayer SIA. Visas tiesības aizsargātas. Reklāmas devējs: SIA Bayer.
CH-20230427-67